Turne Luxor me avion nga Sharm- -Ekskursion 1 ditor

Availability Wednesday , Friday
Pickup Time 04:30 AM
Duration 15 hours approximately
Turne Luxor me avion nga Sharm- -Ekskursion 1 ditor

Turne Luxor me avion nga Sharm- -Ekskursion 1 ditor

Turne Ditore ne Luxor nga Sharm El Sheikh me avion

Shijoni Luxor Tour nga Sharm El Sheikh me fluturim për të parë pamjet e tij më të famshme brenda një dite. Vizitoni Tempullin Karnak dhe Tempullin e Luksorit në bregun Lindor dhe shikoni Luginën e Mbretërve dhe Tempullin Hatshepsut në bregun perëndimor. Luxor shpesh përshkruhet si muzeu më i madh në botë në ajër të hapur, por kjo nuk është aspak afër për të përshkruar këtë vend të jashtëzakonshëm. Thjesht nuk ka askund tjetër që i afrohet madhështisë së Tebës antike. Ejani dhe vizitoni kryeqytetin e dikurshëm të 'Faraonëve të Mbretërisë së Re' (1570-1090 pes), i cili ka pasurinë më të madhe të vendeve të lashta arkeologjike në Luginën e Nilit. Vendet më të rëndësishme janë të ndara midis Bregut Lindor dhe Perëndimor të Nilit. Në Bregun Lindor që është 'Qyteti i të Gjallëve' do të vizitojmë Tempullin e mrekullueshëm të Karnakut dhe në Bregun Perëndimor ku ndodhet 'Qyteti i të Vdekurve' do të shohim kolosët e Memnonit, Luginën e Mbretërit dhe tempulli mortor i mrekullueshëm i Mbretëreshës Hatshepsut. Dita jonë nga bregu lindor në bregun perëndimor do të jetë efektivisht dy turne të mrekullueshëm në një!

Marrja nga hotelet e Sharm el Sheikh

Herët në mëngjes, udhëzuesi turistik do t'ju marrë në orën 04:30 të mëngjesit me A/C VAN dhe do t'ju transferojë në aeroportin e Sharmit për të fluturuar në Luxor rreth 30 minuta përafërsisht.

Fluturimi për në Luxor nga Sharm el Sheikh

Me të mbërritur në aeroportin e Luksorit, udhëzuesi ynë anglishtfolës do t'ju takojë dhe do t'ju shoqërojë gjatë ditës

Lugina e Mbretërve

Ju do të filloni udhëtimin tuaj nga bregu perëndimor i Luksorit, ku ndodhet Lugina e Mbretërve, ku, për një periudhë gati 500 vjeçare nga shekulli i 16-të deri në shekullin e 11 para Krishtit, u ndërtuan varre të mahnitshme për faraonët dhe fisnikët e fuqishëm të të Riut. Mbretëria e Egjiptit. Një nga destinacionet më të shquara arkeologjike në botë, lugina dihet se përmban 63 varre dhe dhoma që variojnë në përmasa nga një gropë e thjeshtë në një varr kompleks me mbi 120 dhoma. nekropoli mbretëror i njohur në kohët e lashta si "Vendi i së Vërtetës". Në turneun tonë në Luginën e Mbretërve, ne do të eksplorojmë këto varre madhështore, që u përkasin mbretërve të kaluar, si Mbreti Tutankhamamun dhe Bijtë e Ramsesses II.

Tempulli Hatshepsut (Tempulli i Al Dier El Bahari)

Pas Luginës së Mbretërve do të vizitoni tempullin funeral të mbretëreshës Hatshepsut i cili quhet "tempulli i Al Dier El bahari". Arkitekti Senenmut u frymëzua nga Tempulli i Mentuhotep dhe riprodhoi tarracat dhe portiket e tij në këtë tempull. Udhërrëfyesi juaj turistik do të detajojë këtë histori të mrekullueshme të tempujve, duke përfshirë arsyen pse është kaq i rëndësishëm historikisht dhe arkitektonik.

Kolosët e Memnonit

Para se të largoheni nga bregu perëndimor do të shihni kolosët e Memnonit, do të dëgjoni historinë e këtyre 2 statujave dhe do të dini se si kanë qëndruar në nekropolin e Tebanit në 3400 vitet e fundit, për më tepër do të keni mundësinë të bëni një foto të paharrueshme atje. . Kolosët e Memnonit janë dy statuja masive prej guri të faraonit Amenhotep III, i cili mbretëroi në Egjipt gjatë Dinastisë XVIII. Që nga viti 1350 pes, ata kanë qëndruar në Nekropolin Theban, që ndodhet në perëndim të lumit Nil nga qyteti modern i Luksorit.

Dreka

Ju do të hani drekën tuaj të shijshme në një restorant lokal i cili ndodhet në bregun lindor me një pamje të mrekullueshme të Nilit.

Kompleksi i Tempullit Karnak

Pas drekës do të bëni një turne pasdite në Temples Of Karnak, Ipet Isut cakton qendrën e botës ku Amun, krijuesi i universit, fillimisht krijoi veten dhe më pas të gjitha qeniet e gjalla. Kompleksi është një vend i gjerë i hapur dhe përfshin Muzeun e Hapur të Karnak. Besohet se është e dyta Vendi historik më i vizituar në Egjipt; vetëm Piramidat e Gizës pranë Kajros marrin më shumë vizita. Ai përbëhet nga katër pjesë kryesore, nga të cilat vetëm më e madhja është aktualisht e hapur për publikun e gjerë. Termi Karnak shpesh kuptohet se është vetëm zona e Amun-Ra, sepse kjo është e vetmja pjesë që shohin shumica e vizitorëve.

  Vizitoni ishullin e bananeve me varkë (opsionale)

 
Do të lundroni përgjatë Nilit dhe do të shikoni fshatrat e Egjiptit të Epërm dhe ishujt, më pas do të vizitoni këtë ishull të mrekullueshëm për të shijuar ajrin e tij të pastër dhe frutat e shijshme.

Pazar

Në fund të ditës së parë do të kaloni rreth 1 orë në tregjet e Luxor ku mund të bëni pazar si të vizitoni një dyqan parfumesh dhe Instituti Papirus.

Fluturoni përsëri në Sharm El-Sheikh

Ju do të merrni fluturimin tuaj për në Sharm El Sheikh, më pas do të ktheheni në hotelin tuaj pas asaj që ne e dimë se do të ketë qenë një ditë më e këndshme.

Our Service includes

 • Bileta fluturimi në 2 drejtime (Sharm-Luxor & Luxor-Sharm)
 • Të gjitha transfertat në Luxor dhe Sharm me furgon me kondicioner.
 • Udhëzues anglishtfolës gjatë udhëtimit tuaj
 • Tarifat e hyrjes në vendet e përmendura historike
 • Ujë mineral në bordin e automjetit gjatë turneut
 • Dreka ne restorant lokal
 • Turne pazari në Luxor
 • Të gjitha taksat dhe tarifat e shërbimit

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar
 • Pije në restorant

Recommendation

 • Pasaporta
 • Një kuti mëngjesi
 • Kepuce sportive
 • Syze dielli dhe kapele
 • Kamera

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Luxor nga Sharm el Sheikh me fluturim - Udhëtim 1 ditor Reviews

Write Review
I rritur
from £ 163.00
Fëmija
from £ 148.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq