Vizita e qytetit të Sharm El Sheikh

Availability every day
Pickup Time 03:00 PM
Duration 3 hours approximately
Vizita e qytetit të Sharm El Sheikh

Vizita e qytetit të Sharm El Sheikh

Turi i qytetit Sharm El Sheikh I Xhamia Sahaba në tregun e vjetër Turi

 

  Shumica e njerëzve vizitojnë qytetin shumë modern të Sharm el Sheikh për zhytjet e tij në Detin e Kuq, hotelet e klasit botëror dhe jetën e mrekullueshme të natës, por a e dini se Sharm el Sheikh ka qenë një vend për vizitorët për mijëra vjet, për shkak të vendndodhjes së tij strategjike në rrugën tregtare midis Afrikës dhe Azisë? Emri i tij do të thotë Gjiri i Sheikëve, por në vend njihet edhe si Qyteti i Paqes për shkak të numrit të madh të konferencave të paqes që mbahen këtu. Ju do të jeni në gjendje të shijoni tolerancën fetare, arkitekturën e vjetër dhe moderne dhe jetën lokale egjiptiane që shumica e turistëve nuk kanë mundësi t'i përjetojnë gjatë qëndrimit të tyre këtu.

 

Merr

 

Ju do të merrni me një minibus me ajër të kondicionuar nga guida juaj turistike e qytetit rreth orës 15:00.

 

Hay Al-Noor (rrethi Al Nour)

 

Vendi ynë i parë i interesit do të jetë distrikti al-Noor i qytetit, ku do të vizitojmë Katedralen Qiellore. E ndërtuar vetëm 11 vjet më parë, kjo katedrale katolike ia vlen patjetër të vizitohet për arkitekturën e saj mahnitëse dhe muralet e bukura që përshkruajnë skena nga Bibla. Ju udhëzuesi gjithashtu do të jetë në gjendje t'ju japë informacion për historinë e krishterimit në Egjipt.

Ndalesa tjetër në Al-Noor do të jetë në xhaminë Al-Mostafa. Këtu udhëzuesi juaj do të jetë në gjendje t'ju japë disa informacione për stilin dhe arkitekturën e xhamisë dhe për vetë Islamin.

 

far Al-Fanar

 

Fari në Al-Fanar ndodhet pikërisht në skajin e kodrës Om El Sid dhe ofron disa nga pamjet më befasuese mbi vijën bregdetare të Sharmit dhe Gjirin e Akabës. Këtu mund të ulemi, të pushojmë dhe të shijojmë panoramat. Ekziston edhe një memorial i mahnitshëm i paqes këtu. Dizajni është mbresëlënës dhe një vend i mrekullueshëm për një foto.

Xhamia Sahaba në tregun e vjetër

Xhamia Al Sahaba e Sharm el Sheikh   është bërë duke përdorur elemente të stilit fatimid, mamluk dhe osman në arkitekturën dhe dizajnin e tij të brendshëm.   Konsiderohet si xhamia më e rëndësishme e ndërtuar brenda dekadës.

Gjithashtu, nëse doni të përjetoni jetën lokale egjiptiane, atëherë zona tregtare e Tregut të Vjetër është vendi më i mirë për ndalimin tonë të fundit. Këtu do të keni mundësinë të shoqëroheni me vendasit dhe të bëni një ndalesë për blerje nëse dëshironi.

Transferimi në hotelin tuaj

 

Ne do të përfundojmë turneun rreth orës 18:00 dhe udhërrëfyesi juaj do t'ju përcjellë në hotelin tuaj në qytetin e Sharm el Sheikh

Our Service includes

  • Të gjitha transfertat me furgon me kondicioner
  • Pije, lëngje

Shërbimi nuk përfshin

  • Shpenzimet personale
  • Çdo tarifë shtesë që nuk përmendet në program

Do you need more details? call or email us

  • +201025566717
  • Info@sharmwonders.com

Turne per vizite ne Sharm Reviews

Write Review
I rritur
from £ 15.00
Fëmija
from £ 10.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq