Ekskursion Petra me traget nga Sharm El Sheikh

Availability Wednesday , Saturday
Pickup Time 01:00 AM
Duration 22 hours approximately
Ekskursion Petra me traget nga Sharm El Sheikh

Ekskursion Petra me traget nga Sharm El Sheikh

Ekskursion në Petra me varkë nga Sharm | Petra Ekskursion me traget nga Sharm El Sheikh | Udhëtim ditor në Petra Jordan me varkë

E ndërtuar në shekullin e 6-të para Krishtit nga Nabataeans, Petra shpesh përshkruhet si "Qyteti i Kuq-Trëndafili, gjysma i vjetër i kohës" dhe është e vështirë të mbivlerësohet bukuria e këtij vendi. Ndërsa ecni përreth jush do të pushtoni nga shkalla e madhe e grykave, gdhendjeve, varreve dhe obelisqeve me ngjyrë ylberi. Petra, e zbuluar nga eksploruesi zviceran Johann Ludwig Burckhardt në 1812, është përshkruar nga BBC si "një nga 40 vendet që duhet të shihni para se të vdisni".

Merr

Ne do t'ju marrim nga hoteli juaj në Sharm El Sheikh në orën 2 të mëngjesit dhe do t'ju transferojmë me minibus me ajër të kondicionuar në Portin Taba për të kapur tragetin për në Aqaba, Jordani.

Nga atje ju do të udhëtoni me autobus me ajër të kondicionuar për në Petra ku fillon një turne me guidë.

Petra dhe Thesari i Madh

Ne do të hyjmë në Petra në këmbë përmes grykës spektakolare të ngushtë dhe gjarpëruese mbi 1 kilometër të gjatë, derisa gryka të hapet duke zbuluar Thesarin e Madh.

Teatri Romak

Ne do të vazhdojmë të ecim në Teatrin Romak i cili u ndërtua në fillim të shekullit të 1 pas Krishtit nga qytetërimi Nabataean. Më vonë ajo u zgjerua dhe u përmirësua nga Romakët menjëherë pas aneksimit të Mbretërisë nga ana e tyre në vitin 106 pas Krishtit. Ata e arritën këtë duke hequr pamëshirshëm një rrugë me shtëpi dhe varre për të zgjeruar pjesën e pasme të auditorit, i cili në atë kohë mund të strehonte 3000 njerëz.

Varret e lashta të Petrës

Ndalesa tjetër në turneun tuaj me guidë është në varret mbretërore (varri i Ylberit është i domosdoshëm për fotografët), si dhe qindra monumente dhe obeliskë, të gjitha të gdhendura nga guri unik ranor me trëndafil të kuq.

Dreka ne qender te qytetit

Një shëtitje nëpër kolonadën e Petrës romake bizantine na sjell në qendër të qytetit për drekë në hotelin Movenpick.

Kalaja Al-Habis

Pas drekës, ne vazhdojmë turneun tonë në kodrën e Al-Habis (e kurorëzuar me një fortesë të epokës së kryqëzatave) për një pamje panoramike të lë pa frymë të grykave të thella dhe formacioneve shkëmbore me ngjyra unike.

Kohë e lirë dhe blerje në Aqaba

Pasi të keni parë pamjet e mrekullueshme të Petrës, do të ktheheni në Akaba për një orë kohë të lirë, ideale për pazar ose nëse preferoni të pini një pije dhe të pushoni.

Kthehu në SharmPasi të shihni Aqaba, do të transferoheni në Portin Aqaba për të kapur tragetin për në Taba dhe më pas nga Taba do të transferoheni në hotelin tuaj me minibus me ajër të kondicionuar.

Our Service includes

 • Marrja nga hoteli juaj në Sharm dhe kthimi
 • Viza e hyrjes në Jordani
 • Biletat e trageteve Taba - Aqaba - Taba duke përfshirë taksat
 • Të gjitha transfertat nga trajneri i ajrit të kondicionuar
 • Tarifat e hyrjes në Petra
 • Udhëzues lokal anglishtfolës për 02 orë në vend, nga hyrja në thesar
 • Dreka
 • Ujë mineral gjatë udhëtimit tuaj
 • Taksat dhe tarifat e shërbimit

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • çdo tarifë shtesë që nuk përmendet në program

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Petra me varkë nga Sharm El Sheikh Reviews

Write Review
I rritur
from £ 195.00
Fëmija
from £ 175.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq