Ekskursion në Kajro me avion nga Sharm el Sheikh Udhëtim 2 ditor

Availability Monday , Tuesday , Thursday
Pickup Time 04:00 AM
Duration 48 hours approximately
Ekskursion në Kajro me avion nga Sharm el Sheikh Udhëtim 2 ditor

Ekskursion në Kajro me avion nga Sharm el Sheikh Udhëtim 2 ditor

Turne 2 ditore ne Kajro nga Sharm El Sheikh me avion

Asnjë festë në Egjipt nuk do të ishte e plotë pa një vizitë në kryeqytetin e tij të lashtë - Kajro. Vizitoni të gjitha vendet e mrekullueshme që do të kishit normalisht në një udhëtim njëditor, si Piramidat e Gizës, Sfinksi dhe Muzeu Egjiptian. Më pas, në ditën e dytë, mund të filloni me të vërtetë të merrni një pasqyrë të historisë dhe kulturës egjiptiane me vizita në Kështjellën e Kajros ose Kalanë e Saladinit me xhaminë e saj alabastri, turneun e vjetër të Kajros dhe blerjet në një nga pazaret më të vjetra në të gjithë Lindja e Mesme - Khan El Khalili.

DITA 1: Sharm El Sheikh në Kajro

Merr

Ju do të merrni rreth orës 04:30 të mëngjesit nga A/C VAN nga përfaqësuesi ynë dhe do të transferoheni në aeroportin e Sharm el Sheikh për të fluturuar për në Kajro. Fluturimi zgjat rreth 50 minuta.

Vizitoni Muzeun Egjiptian të Antikiteteve

Ju do të filloni turin duke vizituar Muzeun Egjiptian me famë botërore.

Muzeu, që përfshin dy kate, strehon 120,000 kryevepra nga periudha dhe periudha të ndryshme të historisë egjiptiane. Ekspozitat më të njohura janë ato të thesareve që lidhen me mbretërit dhe mbretëreshat faraonike, të tilla si mbreti i fëmijës Tutankhamen dhe dhoma e mamive. Në këtë të fundit, vizitorët mund të mësojnë më shumë rreth artit të mumifikimit në Egjiptin e lashtë.

Zbuloni Nilin nga Felucca " përfshirë "

Pas vizitës tuaj në muzeun egjiptian, do të keni mundësinë të relaksoheni dhe të notoni në një Felucca (varkë e vogël me motor) në një udhëtim përgjatë lumit më të gjatë në botë. Këtu mund të gjeni kohë për të përvetësuar pamjet panoramike të qytetit në flladin e verës.

Ndalesa për drekë

Më pas, do të bëjmë një pushim për të shijuar një drekë të shijshme me shuplakë në një restorant me pamje të mrekullueshme të Nilit. Pijet nuk janë të përfshira.

Vizitoni Piramidat e Mëdha dhe Sfinksi

Pas drekës, do të kalojmë Nilin dhe do të udhëtojmë për në Giza për në piramidat antike, të ndërtuara rreth vitit 2560 para Krishtit. I njohur si një nga 7 mrekullitë e botës së lashtë, do të jetë e vështirë të mos shikosh me habi kur të mbërrish te piramidat dhe të pyesësh: 'Si janë ndërtuar ato? Dhe pse?' Mos u shqetësoni – të gjithë udhëzuesit tanë janë egjiptologë të kualifikuar dhe do të jenë të lumtur t'ju udhëzojnë dhe t'ju përgjigjen të gjitha pyetjeve tuaja. Do të ketë opsionin në këtë pikë të turneut për të hyrë brenda një prej tre piramidave antike.

Pas kësaj, ne do të ecim deri në skajin e pllajës për në Luginën e Mbretit Kafra ku mund të hidhni shikimin tuaj të parë të Sfinksit të Madh dhe tempullit të tij. Sfinksi i Madh i Gizës është një krijesë mitologjike, e formuar nga një kokë njeriu dhe trupi i një luani, i cili qëndron mbi 20 metra i lartë 73 metra i gjatë, është një pamje e mrekullueshme për t'u parë.

Pazar

Ndalesa jonë e fundit prej rreth një ore, në fund të ditës së parë, do të jetë për blerje. Këtu do të keni mundësinë të blini suvenire dhe dhurata autentike dhe tradicionale egjiptiane të prodhuara nga mjeshtrit vendas. Ne do të kalojmë kohë në Institutin e Papirusit, ku do t'ju bëhet një demonstrim se si është bërë kjo letër e famshme dhe ku do të keni mundësinë të blini edhe artin e papirusit. Do të vizitojmë gjithashtu një dyqan parfumesh, ku mund të blini aroma arabe dhe shishe parfumesh të dekoruara bukur.

Fjetje ne hotelet e Kajros

Në fund të ditës, guida jonë do t'ju transferojë në hotelin tuaj 4* në qytet, të cilin ne do ta kemi rezervuar paraprakisht për ju.

Ekskursione opsionale në mbrëmje

Do të keni një kohë të lirë në mbrëmje, ku mund të organizojmë për ju nëse dëshironi: Lundrim në Nile dhe darkë me shfaqje Tanura dhe kërcim barku në një hotel lundrues (rreth 45 GBP për person) ose Shikoni shfaqjen Sound & Light në Piramidat (rreth 25 GBP për person).


DITA 2: Turneu i Kajros së Vjetër

Merrni nga hoteli juaj në Kajro

Pasi të keni ngrënë mëngjesin në hotelin tuaj, guida jonë do t'ju marrë rreth orës 9 të mëngjesit për të filluar ditën e dytë të turneut tuaj.

Turi i kalasë Saladinit

Ndalesa jonë e parë do të jetë Kalaja e Saladinit në majë të malit, një kështjellë spektakolare e ndërtuar nga mbreti Saladin në vitin 1170 pas Krishtit për të mbrojtur qytetin e vjetër të Kajros. Ai dha urdhër për ndërtimin e një bastioni të padepërtueshëm me pamje nga Kajro.

Kalaja u bë pika qendrore e një muri për të mbrojtur qytetin mesjetar të Kajros nga kryqtarët. Më vonë kalaja u zgjerua gjatë sundimit të Sulltanit Mamluk Al Nasir Mohamed dhe sovranit osman Mohamed Ali. Udhërrëfyesi ynë do të ecë me ju në majën e kalasë, ku do të shihni pamje mbresëlënëse më poshtë të Kajros moderne dhe të lashtë. Bëni një ndalesë të shkurtër fotografike përpara se të vazhdoni në atraksionin kryesor: xhamia Mohamed Ali, e njohur më mirë si xhamia alabastri.

Xhamia e Alabastër

Xhamia alabastër u ndërtua nga Mohamed Ali midis 1828 dhe 1848 duke ndjekur stilin arkitekturor osman, i cili me minaret e saj në formë lapsi ndajnë ngjashmëri të habitshme me xhaminë Blu të Stambollit.

Ndalesa për drekë

Më pas, do të ndalemi për një drekë të shijshme shuplakë në qendër të qytetit të Kajros, duke ofruar një gamë të madhe opsionesh për të gjitha shijet.

Kajro Koptike dhe Kisha e Varur

Shën Marku solli krishterimin në Egjipt në shekullin I nën sundimin e perandorit romak Neron dhe sot afërsisht 20 për qind e popullsisë së Egjiptit janë të krishterë koptë. Kisha e varur, e njohur si ' Al-Moallaqa' në arabisht që do të thotë 'E pezulluar', është një nga kishat më të vjetra dhe më të famshme kopte në botë. Në këtë vend ka ekzistuar një kishë që nga shekulli III.

Quhet Kisha e Varur sepse është ndërtuar në portën jugore të Kalasë Romake. Trungje palmash dhe shtresa gurësh u ndërtuan mbi rrënojat e kalasë romake për t'u përdorur si themel. Kisha e varur është një kishë unike dhe ka një çati prej druri në formën e arkës së Noes. Nga shekulli i 7-të deri në shekullin e 13-të, Kisha e varur shërbeu si rezidenca e Patriarkut Koptik. Al-Moallaqa ka qenë dëshmitar i zgjedhjeve të rëndësishme dhe ceremonive fetare.

Ndërsa ecni nëpër oborrin e bukur të jashtëm, do të shihni Mozaikët që tregojnë historinë e Lindjes së Krishtit. Do të shohim gjithashtu trembëdhjetë shtyllat që përfaqësojnë Jezusin dhe dymbëdhjetë apostujt e tij. Pasi të hyni në kishë, do të mund të shihni çatinë me qemer me fuçi, si dhe ikona dhe ekrane të dekoruara të bëra me zezak të zbukuruar me fildish që përshkruajnë Virgjëreshën Mari dhe Krishtin.

Khan Al Khalili Souq

Ndalesa tjetër në turneun tonë do të jetë një shëtitje e paharrueshme nëpër tingujt, pamjet dhe aromat e Khan El Khalili Souq. Ndërsa hyni në souq, do të ndiheni sikur keni bërë një hap prapa në kohë ose në faqet e tregimeve të tilla si Një mijë e një netë ose Aladdin . Souq konsiderohet të jetë një nga vendet kryesore tregtare për vendasit dhe turistët njësoj. Ecni nëpër rrugët e ngushta me kalldrëm, shikoni egjiptianët që bëjnë pazare për mallra ose luajnë tavëll dhe pinë kafe në një nga kafenetë e shumta.

Edhe këtu mund të blini deri sa të bini! Merrni disa antike ose suvenire, të tilla si llamba qelqi shumëngjyrëshe, erëza, shalle mëndafshi ose qilima tradicionale të punuar me dorë. Ose nëse blerjet nuk janë me të vërtetë gjëja juaj, hiqni një fletë nga libri i vendasve dhe ejani këtu për t'u ulur në një nga kafenetë dhe për të shijuar një shisha (tub uji) dhe për të pirë çaj me nenexhik duke thithur atmosferën.

Kthimi në Sharm el Sheikh

Në fund të ditës, udhërrëfyesi ynë do t'ju zbresë në aeroportin e Kajros për të kapur fluturimin tuaj për në Sharm el Sheikh. Pas mbërritjes në aeroportin Sharm el Sheikh, përfaqësuesi ynë do t'ju takojë dhe do t'ju transferojë në hotelin tuaj.

Gjëra të tjera për të bërë në Sharm El Sheikh

Our Service includes

 • Biletat e avionit vajtje-ardhje për në Kajro nga Sharm el-shekh
 • Të gjitha transfertat në Kajro dhe Sharm El Sheik
 • Fjetje ne hotel 4*
 • Udhëzues për të folur anglisht.
 • Tarifat e hyrjes në këto vende historike
 • Udhëtim me varkë me vela në lumin Nil. (Felucca)
 • Ujë mineral në bord gjatë turneut
 • Dreka në restorant (2 ditë)
 • Pazar në Kajro
 • të gjitha taksat

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Pije në restorant
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar
 • Shfaqje me zë dhe dritë

Recommendation

 • Pasaporta
 • një kuti mëngjesi
 • Kepuce sportive
 • Syze dielli dhe kapele
 • Kamera

Additional Information

 • Minimumi 2 persona për rezervim.
 • Për rezervim të vetëm do të aplikohet një shtesë
 • Ekziston mundësia për të përmirësuar hotelin me 4 ose 5 yje me pagesë shtesë

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Turne 2 ditore ne Kajro nga Sharm El Sheikh me avion Reviews

Write Review
I rritur
from £ 250.00
Fëmija
from £ 230.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq