Udhëtim ditor në Piramidat e Gizës dhe Muzeu Egjiptian

Availability every day
Pickup Time 07:30 AM
Duration 8 hours approximately
Udhëtim ditor në Piramidat e Gizës dhe Muzeu Egjiptian

Udhëtim ditor në Piramidat e Gizës dhe Muzeu Egjiptian

Udhëtim ditor në Piramidat dhe Muzeun Egjiptian në Kajro

Kaloni ditën duke vizituar Egjiptin e Lashtë. Merrni Piramidat e Gizës dhe Sfinksin përpara se të vizitoni Muzeun Egjiptian me koleksionin më të madh të antikiteteve egjiptiane në botë. Një udhëzues i ditur do t'ju shoqërojë gjatë gjithë rrugës.

Merrni nga hoteli juaj

Ju do të merrni rreth orës 08:00 me A/C VAN nga udhërrëfyesi anglishtfolës i Sharm Wonders i cili do t'ju shoqërojë gjatë kohëzgjatjes së turneut tuaj.

Vizitoni Muzeun Egjiptian

Ju do të filloni turin duke vizituar Muzeun Egjiptian me famë botërore. Muzeu, që përfshin dy kate, strehon 120,000 kryevepra nga periudha dhe periudha të ndryshme të historisë egjiptiane. Ekspozitat më të njohura janë ato të thesareve që lidhen me mbretërit dhe mbretëreshat faraonike, të tilla si koleksioni i fëmijës Mbreti Tutankhamen i thesarit, arit dhe bizhuterive, i cili ishte i mbyllur në varrin e tij për më shumë se 3500 vjet përpara se të zbulohej në vitet 1920, kur varri i tij u zbulua. Zbuluar. Dhoma e mumieve ndodhet gjithashtu brenda muzeut. Në këtë të fundit, vizitorët mund të mësojnë më shumë rreth artit të mumifikimit në Egjiptin e lashtë.

Zbuloni Nilin nga Felucca ''Opsionale''

Pas vizitës tuaj në Muzeun Egjiptian, do të keni mundësinë të relaksoheni dhe të notoni në një Felucca (varkë e vogël me motor) në një udhëtim përgjatë lumit më të gjatë në botë. Këtu mund të gjeni kohë për të përvetësuar pamjet panoramike të qytetit në flladin e verës.

Ndalesa për drekë

Më pas, do të bëjmë një pushim për të shijuar një drekë të shijshme me shuplakë në një restorant me pamje të mrekullueshme të Nilit. Pijet nuk përfshihen.

Vizitoni Piramidat dhe Sfinksin

Pas drekës, do të kalojmë Nilin dhe do të udhëtojmë për në Giza për në piramidat antike, të ndërtuara rreth vitit 2560 para Krishtit. I njohur si një nga 7 mrekullitë e botës së lashtë, do të jetë e vështirë të mos shikosh me habi kur të mbërrish te piramidat dhe të pyesësh: 'Si janë ndërtuar ato? Dhe pse?' Mos u shqetësoni – të gjithë udhëzuesit tanë janë egjiptologë të kualifikuar dhe do të jenë të lumtur t'ju udhëzojnë dhe t'ju përgjigjen të gjitha pyetjeve tuaja. Do të ketë opsionin në këtë pikë të turneut për të hyrë brenda një prej tre piramidave antike. Pas kësaj, ne do të ecim deri në skajin e pllajës për në Luginën e Mbretit Kafra ku mund të hidhni shikimin tuaj të parë të Sfinksit të Madh dhe tempullit të tij. Sfinksi i Madh i Gizës është një krijesë mitologjike, e formuar nga një kokë njeriu dhe trupi i një luani, i cili qëndron mbi 20 metra i lartë dhe 73 metra i gjatë është një pamje e mrekullueshme për t'u parë.

Pazar

Ndalesa jonë e fundit prej rreth një ore do të jetë për blerje. Këtu do të keni mundësinë të blini suvenire dhe dhurata autentike dhe tradicionale egjiptiane të prodhuara nga mjeshtrit vendas. Ne do të kalojmë kohë në Institutin e Papirusit, ku do t'ju bëhet një demonstrim se si është bërë kjo letër e famshme dhe ku do të keni mundësinë të blini edhe artin e papirusit. Do të vizitojmë gjithashtu një dyqan parfumesh, ku mund të blini aroma arabe dhe shishe parfumesh të dekoruara bukur.

Kthehuni në hotelin tuaj

Në fund të ditës, udhëzuesi ynë do t'ju transferojë në hotelin tuaj. Dita është menduar me kujdes për t'ju dhënë kohën më të këndshme të mundshme në kohën në dispozicion, do të shihni pamjet e famshme të Kajros dhe shpresojmë të keni një nga ditët më të paharrueshme të jetës suaj!

Ne ofrojmë shumë udhëtime dhe aktivitete të tjera ditore rreth Kajros dhe Gizës që i përshtaten kohës tuaj të tranzitit në aeroportin e Kajros, aplikacionin Call/Whats ose email për informacione të mëtejshme.

Our Service includes

 • Merr shërbimet nga hoteli dhe kthehu
 • Të gjitha transfertat me automjet privat me ajër të kondicionuar
 • Guida egjiptologe anglisht-folëse gjatë udhëtimit
 • Tarifat e hyrjes në vendet e përmendura historike
 • Ujë mineral në bord gjatë turneut
 • Dreka ne restorant lokal ne Kajro
 • Turne pazari ne Kajro
 • Të gjitha taksat dhe tarifa e shërbimit

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Pije në restorant
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar
 • Bakshish

Additional Information

 • Monedha e çmimit të turneut është vendosur në paund britanik, por ju mund të paguani në Euro ose USD.

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Turne në Kajro në Piramidat dhe Muzeun Egjiptian Reviews

Write Review
I rritur
from £ 45.00
Fëmija
from £ 35.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq