Turne në Kajro me Train nga Sharm Udhëtim 2 ditor

Availability Monday , Tuesday , Thursday , Sunday
Pickup Time 01:00 AM
Duration 48 hours approximately
Turne në Kajro me Train nga Sharm Udhëtim 2 ditor

Turne në Kajro me Train nga Sharm Udhëtim 2 ditor

Pyes veten se çfarë të bëni në Kajro për 2 ditë? me turneun tonë befasues në Kajro nga itinerari i Sharm El Sheikh, ju mund të shihni të gjitha atraksionet kryesore të Kajros në dy ditë të mbushura me aksion në këtë turne në Kajro, me një udhëzues egjiptolog. Përjetoni piramidat mahnitëse të Gizës dhe Sfinksin e Madh; dhe shikoni thesaret e arta të Tutankhamun në Muzeun Egjiptian dhe eksploroni pikat kryesore të Kajros së Vjetër, Kalasë së Kajros dhe Xhamisë së saj Alabaster dhe Kishës së Varur. Përjetoni Kajron gjatë natës përmes akomodimit të përfshirë dhe Shijoni blerjet në një nga pazaret më të vjetra në të gjithë Lindjen e Mesme Khan El Khalili.

DITA 1: Turne në Kajro

Merr

Përfaqësuesi ynë do t'ju marrë në hotelin tuaj dhe do t'ju transferojë në Kajro nga trajneri i ajrit të kondicionuar.

Vizitoni Muzeun Egjiptian

Ju do të filloni turin duke vizituar Muzeun Egjiptian me famë botërore. Muzeu, që përfshin dy kate, strehon 120,000 kryevepra nga periudha dhe periudha të ndryshme të historisë egjiptiane. Ekspozitat më të njohura janë ato të thesareve që kanë të bëjnë me mbretërit dhe mbretëreshat faraonike, si mbreti i fëmijës Tutankhamen dhe dhoma e mumieve. Në këtë të fundit, vizitorët mund të mësojnë më shumë rreth artit të mumifikimit në Egjiptin e lashtë.

Zbuloni Nilin nga Felucca Fakultative

Pas vizitës tuaj në muzeun egjiptian, do të keni mundësinë të relaksoheni dhe të notoni në një Felucca (varkë e vogël me motor) në një udhëtim përgjatë lumit më të gjatë në botë. Këtu mund të gjeni kohë për të përvetësuar pamjet panoramike të qytetit në flladin e verës.

Ndalesa për drekë

Më pas, do të bëjmë një pushim për të shijuar një drekë të shijshme me shuplakë në një restorant me pamje të mrekullueshme të Nilit. Pijet nuk përfshihen.

Vizitoni Piramidat dhe Sfinksin Egjiptian

Pas drekës, do të kalojmë Nilin dhe do të udhëtojmë për në Giza për në piramidat antike, të ndërtuara rreth vitit 2560 para Krishtit. I njohur si një nga 7 mrekullitë e botës së lashtë, do të jetë e vështirë të mos shikosh me habi kur të mbërrish te piramidat dhe të pyesësh: 'Si janë ndërtuar ato? Dhe pse?' Mos u shqetësoni – të gjithë udhëzuesit tanë janë egjiptologë të kualifikuar dhe do të jenë të lumtur t'ju udhëzojnë dhe t'ju përgjigjen të gjitha pyetjeve tuaja. Do të ketë opsionin në këtë pikë të turneut për të hyrë brenda një prej tre piramidave antike.

Pas kësaj, ne do të ecim deri në skajin e pllajës për në Luginën e Mbretit Kafra ku mund të hidhni shikimin tuaj të parë të Sfinksit të Madh dhe tempullit të tij. Sfinksi i Madh i Gizës është një krijesë mitologjike, e formuar nga një kokë njeriu dhe trupi i një luani, i cili qëndron mbi 20 metra i lartë dhe 73 metra i gjatë është një pamje e mrekullueshme për t'u parë.

Pazar

Ndalesa jonë e fundit prej rreth një ore, në fund të ditës së parë, do të jetë për blerje. Këtu do të keni mundësinë të blini suvenire dhe dhurata autentike dhe tradicionale egjiptiane të prodhuara nga mjeshtrit vendas. Ne do të kalojmë kohë në Institutin e Papirusit, ku do t'ju bëhet një demonstrim se si është bërë kjo letër e famshme dhe ku do të keni mundësinë të blini edhe artin e papirusit. Do të vizitojmë gjithashtu një dyqan parfumesh, ku mund të blini aroma arabe dhe shishe parfumesh të dekoruara bukur.

Qëndrimi gjatë natës

Në fund të ditës, guida jonë do t'ju transferojë në hotelin tuaj 3* në qytet, të cilin ne do ta kemi rezervuar paraprakisht për ju.

Ekskursion Fakultativ në Kajro në mbrëmje

Do të keni kohë të lirë në mbrëmje, ku mund të organizojmë për ju nëse dëshironi: Lundrim në Nile dhe darkë me shfaqje Tanura dhe kërcim barku në një hotel lundrues ose Shikoni shfaqjen Sound & Light në zonën e Piramidave.

DITA 2: Turne në Kajro

Merrni nga hoteli juaj në Kajro

Pasi të keni ngrënë mëngjesin në hotelin tuaj, guida jonë do t'ju marrë rreth orës 9 të mëngjesit për të filluar ditën e dytë të turneut tuaj.

Turneu i Kalasë së Kajros ( Kështjella e Saladinit)

Ndalesa jonë e parë do të jetë Kalaja e Saladinit në majë të malit, një kështjellë spektakolare e ndërtuar nga mbreti Saladin në vitin 1170 pas Krishtit për të mbrojtur qytetin e vjetër të Kajros. Ai dha urdhër për ndërtimin e një bastioni të padepërtueshëm me pamje nga Kajro. Kalaja u bë pika qendrore e një muri për të mbrojtur qytetin mesjetar të Kajros nga kryqtarët. Më vonë kalaja u zgjerua gjatë sundimit të Sulltanit Mamluk Al Nasir Mohamed dhe sovranit osman Mohamed Ali. Udhërrëfyesi ynë do të ecë me ju në majën e kalasë, ku do të shihni pamje mbresëlënëse më poshtë të Kajros moderne dhe të lashtë. Bëni një ndalesë të shkurtër fotografike përpara se të vazhdoni në atraksionin kryesor: xhamia Mohamed Ali, e njohur më mirë si xhamia alabastri.

Xhamia e Alabastër

Xhamia alabastri u ndërtua nga Mohamed Ali midis viteve 1828 dhe 1848 duke ndjekur stilin e arkitekturës osmane, me minare në formë lapsi dhe ngjashmëri të habitshme me xhaminë Blu të Stambollit.

Ndalesa për drekë

Më pas, do të ndalemi për një drekë të shijshme shuplakë në qendër të qytetit të Kajros, duke ofruar një gamë të madhe opsionesh për të gjitha shijet.

Kajro Koptike dhe Kisha e Varur

Shën Marku solli krishterimin në Egjipt në shekullin I nën sundimin e perandorit romak Neron dhe sot afërsisht 20 për qind e popullsisë së Egjiptit janë të krishterë koptë. Kisha e varur, e njohur si 'Al-Moallaqa' në arabisht që do të thotë 'E pezulluar', është një nga kishat më të vjetra dhe më të famshme kopte në botë. Në këtë vend ka ekzistuar një kishë që nga shekulli III.

Quhet Kisha e Varur sepse është ndërtuar në portën jugore të Kalasë Romake. Trungje palmash dhe shtresa gurësh u ndërtuan mbi rrënojat e kalasë romake për t'u përdorur si themel. Kisha e varur është një kishë unike dhe ka një çati prej druri në formën e arkës së Noes. Nga shekulli i 7-të deri në shekullin e 13-të, Kisha e varur shërbeu si rezidenca e Patriarkut Koptik. Al-Moallaqa ka qenë dëshmitar i zgjedhjeve të rëndësishme dhe ceremonive fetare.

Ndërsa ecni nëpër oborrin e bukur të jashtëm, do të shihni Mozaikët që tregojnë historinë e Lindjes së Krishtit. Do të shohim gjithashtu trembëdhjetë shtyllat që përfaqësojnë Jezusin dhe dymbëdhjetë apostujt e tij. Pasi të hyni në kishë, do të mund të shihni çatinë me qemer me fuçi, si dhe ikona dhe ekrane të dekoruara të bëra me zezak të zbukuruar me fildish që përshkruajnë Virgjëreshën Mari dhe Krishtin.

Khan Al Khalili Souq

Ndalesa tjetër në turneun tonë do të jetë një shëtitje e paharrueshme nëpër tingujt, pamjet dhe aromat e Khan El Khalili Souq. Ndërsa hyni në souq, do të ndiheni sikur keni bërë një hap prapa në kohë ose në faqet e tregimeve si një mijë e një netë ose Aladdin. Souq konsiderohet të jetë një nga vendet kryesore tregtare për vendasit dhe turistët njësoj. Ecni në rrugët e ngushta me kalldrëm, shikoni egjiptianët që bëjnë pazare për mallra ose luajnë tavëll dhe pinë kafe në një nga kafenetë e shumta.

Edhe këtu mund të blini deri sa të bini! Merrni disa antike ose suvenire, të tilla si llamba xhami shumëngjyrëshe, erëza, shalle mëndafshi ose qilima tradicionale të punuar me dorë. Ose nëse blerjet nuk janë me të vërtetë gjëja juaj, hiqni një fletë nga libri i vendasve dhe ejani këtu për t'u ulur në një nga kafenetë dhe për të shijuar një shisha (tub uji) dhe për të pirë çaj me nenexhik duke thithur atmosferën.

Udhëtoni në Sharm El-Sheikh me trajner

Në fund të ditës së dytë, ju do të transferoheni përsëri në hotelin tuaj në Sharm el Sheikh.

Gjëra të tjera për të bërë në Sharm El Sheikh

Our Service includes

 • Të gjitha transfertat në Kajro dhe Sharm El Sheik nga A/C Coach
 • Fjetje ne hotel 3*
 • Udhëzues për të folur anglisht.
 • Tarifat e hyrjes në këto vende historike
 • Ujë mineral në bord gjatë turneut
 • Dreka në restorant (2 ditë)
 • Pazar në Kajro
 • të gjitha taksat

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Pije në restorant
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar
 • Shfaqje Tingulli dhe Drita

Recommendation

 • Pasaporta
 • Një kuti mëngjesi
 • Kepuce sportive
 • Syze dielli dhe kapele
 • Kamera
 • Jastëk udhëtimi

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Kajro me autobus nga Sharm El Sheikh (2 ditë) Reviews

Write Review
I rritur
from £ 142.00
Fëmija
from £ 99.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq