Turne Luxor nga Hurghada Udhëtim 1 ditor

Availability Monday , Wednesday , Thursday , Saturday
Pickup Time 04:30 AM
Duration 18 hours approximately
Turne Luxor nga Hurghada Udhëtim 1 ditor

Turne Luxor nga Hurghada Udhëtim 1 ditor

Udhëtim ditor në Luxor nga Hurghada | Turne ditore nga Hurghada në Luxor

Lëreni plazhin për një ditë dhe zbuloni pamjet e lashta më mbresëlënëse të Luksorit në turneun tonë ditor nga Hurghada në Luxor. Do të shohim 2 tempuj të mrekullueshëm, varrezat mbretërore të Luginës së Mbretërve ku u zbulua varri i Tutankhamenit dhe do të gjejmë kohë për një drekë të shijshme

Turneu ynë fantastik ditor nga Hurghada në Luxor ju jep mundësinë të shihni atraksionet më të mëdha të Luksorit në një ditë plot argëtim.

Udhëtoni për në Luxor

Herët në mëngjes, udhëzuesi turistik do t'ju marrë në orën 04.30 të mëngjesit me kondicioner VAN nga hoteli juaj në Hurghada dhe do të udhëtojë për në Luxor.

Tempujt e Karnakut

Ju do të filloni udhëtimin tuaj nga bregu lindor duke eksploruar turne në tempujt e famshëm të Karnak, vendi më i madh i adhurimit që është ndërtuar ndonjëherë. Emri i tij i lashtë Ipet-isut do të thotë "vendet më të shenjta". Tempulli, ose, më saktë, kompleksi i tempujve, u ndërtua më shumë se dy mijë vjet më parë nga brezi pas brezi i faraonëve. Brenda kompleksit, salla e madhe "Hypostyle" është një pyll i jashtëzakonshëm me shtylla gjigante.

Ipet Isut përcakton qendrën e botës ku Amun, krijuesi i universit, fillimisht krijoi veten dhe më pas të gjitha qeniet e gjalla.

Dreka

Pas një mëngjesi fantastik duke eksploruar disa nga tempujt mbresëlënës të Luksorit, do të pushojmë përgjatë Nilit në një restorant lokal për një drekë të shijshme me një pamje të mrekullueshme të Nilit.

Lugina e Mbretërve

Pas drekës, do të bëni një udhëtim pasdite në bregun perëndimor të Luksorit, ku ndodhet Lugina e Mbretërve, ku, varret madhështore të zbuluara, ato varre ishin gdhendur thellë në shkëmbin e shkretëtirës, të dekoruara shumë dhe të mbushura me thesare për jetën e përtejme. të faraonëve. Një nga destinacionet më të shquara arkeologjike në botë, lugina dihet se përmban 63 varre dhe dhoma që variojnë në madhësi nga një gropë e thjeshtë në një varr kompleks me mbi 120 dhoma. nekropoli mbretëror i njohur në kohët e lashta si "Vendi i së Vërtetës". Në turneun tonë në Luginën e Mbretërve, ne do të eksplorojmë këto varre madhështore, që u përkasin mbretërve të kaluar, si Mbreti Tutankhamun dhe Bijtë e Ramesses II.

Besohej gjerësisht se Lugina e Mbretërve kishte hequr dorë nga të gjitha sekretet e saj dhe se të gjitha varret ishin gjetur gjatë mijëra viteve që nga ndërtimi i tyre, megjithatë, gjetja e varrit të mbretit Tutankhamen nga Howard Carter në vitin 1922 dëshmon se mund të ketë ende varre që presin të gjenden.

Tempulli Hatshepsut

Pas Luginës së Mbretërve, ju do të vizitoni tempullin funeral të mbretëreshës Hatshepsut, e vetmja femër faraone ngrihet nga ky tempull i bukur, i cili është i ndryshëm nga shumë tempuj të tjerë të lashtë egjiptianë me tarracat e tij të gjata të ndara në 3 nivele. Quhet gjithashtu "tempulli i Al Dier El Bahari". Arkitekti Senenmut u frymëzua nga Tempulli i Mentuhotep dhe riprodhoi tarracat dhe portiket e tij në këtë tempull. Udhërrëfyesi juaj turistik do të detajojë këtë histori të mrekullueshme të tempujve, duke përfshirë arsyen pse është kaq i rëndësishëm historikisht dhe arkitekturisht.

Kolosët e Memnonit

Përpara se të largoheni nga bregu perëndimor, do të shihni kolosët e Memnonit, do të dëgjoni historinë e këtyre 2 statujave dhe do të dini se si kanë qëndruar në nekropolin e Tebanit gjatë 3400 viteve të fundit, për më tepër, do të keni mundësinë të bëni një foto të paharrueshme. atje

Vizitoni ishullin e bananeve me varkë (opsionale)

Do të lundroni përgjatë Nilit dhe do të shikoni fshatrat e Egjiptit të Epërm dhe ishujt, më pas do të vizitoni këtë ishull të mrekullueshëm për të shijuar ajrin e tij të pastër dhe frutat e shijshme.

Pazar

Deri në fund të ditës së parë, do të kaloni rreth 1 orë në tregjet e Luxor ku mund të bëni pazar si të vizitoni një dyqan parfumesh dhe Instituti Papirus.

Kthehuni në hotelin tuaj në Hurghada

Pasi të shohim pamjet më mbresëlënëse të Luksorit në turneun tonë të famshëm në Luxor nga Hurghada, ne do të kthehemi në hotelin tuaj në Hurghada me një trajner me ajër të kondicionuar, duke u kthyer rreth orës 20:00 të mbrëmjes pas asaj që dimë se do të ketë qenë një ditë më e këndshme.

Etiketat: #Hurghada #Luxor #HurghadaTours #The ValleyOfTheKings

Our Service includes

 • Një udhëzues turistik miqësor dhe i ditur për ekskursionet në Luxor
 • Marrja dhe zbritja në hotelin tuaj në Hurghada
 • Të gjithë udhëtojnë nga Hurghada në Luxor dhe rreth Luxor me furgon me ajër të kondicionuar
 • Të gjitha tarifat e hyrjes në vendet e përmendura historike
 • Një drekë e shijshme në restorantin lokal
 • Ujë mineral në bordin e automjetit gjatë turneut
 • Turne pazari në Luxor
 • Të gjitha taksat dhe tarifa e shërbimit

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Pije në restorant
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar

Recommendation

 • Pasaporta
 • Kepuce sportive
 • Syze dielli dhe kapele
 • Kamera

Additional Information

 • Monedha e çmimit të turneut është vendosur në paund britanik, por ju mund të paguani në Euro, USD ose EGP.
 • 5 £ Shtesë për person për marrjen e hoteleve jashtë Hurghada, duke përfshirë hotelet e Makadi Bay, hotelet El Gouna, hotelet Sahl Hashesh, hotelet në Soma Bay dhe Safaga.

Note

 • 5 £ Shtesë për person për marrjen e hoteleve jashtë Hurghada, duke përfshirë hotelet e Makadi Bay, hotelet El Gouna, hotelet Sahl Hashesh, hotelet në Soma Bay dhe Safaga.

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Turne Ditore ne Luxor nga Hurghada Reviews

Write Review
I rritur
from £ 68.00
Fëmija
from £ 45.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq