Ekskursion në Manastirin e Shën Katerinës dhe qytetin Dahab nga Sharm

Availability Monday , Tuesday , Thursday , Saturday
Pickup Time 06:00 AM
Duration 11 hours approximately
Ekskursion në Manastirin e Shën Katerinës dhe qytetin Dahab nga Sharm

Ekskursion në Manastirin e Shën Katerinës dhe qytetin Dahab nga Sharm

Manastiri i Shën Katerinës dhe qyteti i Dahabit nga Sharm

Filloni ditën tuaj duke vizituar Manastirin e Shën Katerinës – pikërisht vendi i përmendur në Bibël ku Zoti foli me Moisiun në shkurret që digjej dhe ku ai mori Dhjetë Urdhërimet. Sot është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s dhe manastiri më i vjetër i banuar vazhdimisht dhe në botë. Më pas udhëtoni në qytetin e mrekullueshëm të Dahabit, dikur një fshat i vogël peshkimi beduin, dhe tani një qytet i njohur për atmosferën e tij të relaksuar, ushqimin e detit dhe zhytjet e klasit botëror. Këtu mund të shikoni përreth, të hani drekë dhe të bëni disa pazar.

Merr

Ju do të merrni në hotelin tuaj nga udhërrëfyesi juaj gjatë ditës dhe do të shkoni me makinë për 2 orë në Manastirin e Shën Katerinës.

Turne në Manastirin e Shën Katerinës

Filloni ditën me një turne udhërrëfyes në manastirin e Shën Katerinës. E vendosur pikërisht në tokën ku thuhet se Zoti iu shfaq Moisiut në shkurret e djegura, ky është një vend shumë i rëndësishëm për fetë abrahamike dhe gjithashtu një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Ky është manastiri më i vjetër i krishterë i banuar vazhdimisht në botë, me një histori që mund të gjurmohet prapa mbi shtatëmbëdhjetë shekuj.

Manastiri daton para ndarjeve të botës së krishterë, origjina e tij shtrihet në antikitetin e vonë dhe çuditërisht është ende i banuar nga i njëjti rend murgjsh që e ndërtuan në shekullin e IV!

Dreka dhe pazar në Dahab

Shijoni një drekë të shijshme me shuplakë në qytetin e vogël bregdetar të Dahabit, i cili është rritur nga fshati i vogël i peshkimit beduin në një nga vendet më të mira në Sinain e Jugut për blerje dhe ngrënie sot. Duke tërhequr sasi të mëdha turistësh çdo vit, vendpushimi i Dahabit ka kaq shumë gjëra që ndodhin, por megjithatë arrin të ruajë një ndjenjë qetësie dhe relaksi.

Do të keni pak kohë për të eksploruar kafenetë, pazaret, dyqanet dhe restorantet e Dahabit ndërsa shfletoni artizanatet e shumta lokale egjiptiane, qilimat, bizhuteritë, parfumet, papiruset dhe suvenire të tjera në shitje këtu.

Transferimi per ne Hotel Sharm

Pas një dite të ngarkuar, do të kthehemi në hotelin tuaj në Sharm me 4x4; udhëtimi zgjat pak më shumë se një orë.

Our Service includes

 • Merrni dhe zbritni në hotelin tuaj
 • Furgon me ajër të kondicionuar
 • Udhëzues për të folur anglisht
 • Biletat e hyrjes në Parkun Kombëtar të Shën Katerinës
 • Dreka
 • Ujë mineral dhe një pije freskuese në bordin e automjetit
 • Të gjitha taksat

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Pije në restorant
 • Çdo aktivitet opsional ose shtesë që nuk përmendet në itinerar

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

St.Cathrine & Qyteti Dahab Reviews

Write Review
I rritur
from £ 30.00
Fëmija
from £ 17.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq