Ekskursion në Jerusalem nga Sharm El Shaeikh

Ekskursion në Jerusalem nga Sharm El Shaeikh

Ekskursion në Jerusalem nga Sharm El Shaeikh

Ekskursion në Jerusalem nga Sharm

Pikat kryesore

I shenjtë për hebrenjtë, të krishterët dhe myslimanët, qyteti i vjetër i Jeruzalemit është një nga destinacionet më të rëndësishme të pelegrinazhit në botë. Ky është vendi ku do të ecni në 'historinë e gjallë' të një qyteti që gjatë mijëvjeçarëve është shkatërruar dy herë dhe është kapur dhe rimarrë 42 herë. Kolona zanore është e kambanave të kishës, thirrjes së muezinit dhe shofarit (briri i dashit), dhe rruga mban erë gjithçka, nga temjani i kishës deri te aromat marramendëse të tregut të erëzave. Është një përvojë shqisore dhe shpirtërore ndryshe nga të tjerat. Shëtisni rrugëve dhe shihni Kupolën në Shkëmb, Malin e Tempullit, Murin e Vajtimit, Xhaminë Al Aksa dhe përfundoni turneun tuaj me një vizitë brenda Kishës së Varrit të Shenjtë, në vendin e kryqëzimi, varrimi dhe ringjallja e Jezusit të Nazaretit dhe vendi më i shenjtë në krishterim. Pas të gjitha pamjeve të mëngjesit, ne do të udhëtojmë për në Detin e Vdekur, vendin më të ulët në Tokë, për një notim dhe një foto ose dy.

Merr

Ju do të merrni me minibus me ajër të kondicionuar rreth orës 20:00 dhe do t'ju çojnë në pikën kufitare egjiptiane me Izraelin në Portin Taba. Pasi të kaloni kufirin në këmbë dhe të pastroni kontrollin e imigracionit, do të takoheni në anën izraelite nga udhërrëfyesi juaj për udhëtimin tuaj në Jerusalem.

Mali i Ullinjve

Ndalesa jonë e parë do të jetë në Malin e Ullinjve, i quajtur me vend për shkak të ullishteve që mbulojnë shpatet e tij. Ky mal është i lidhur kryesisht me traditat hebraike dhe të krishtera, por gjithashtu përmban disa vende të rëndësishme në Islam. Një pjesë e malit është përdorur si varrezë hebreje për më shumë se 3,000 vjet dhe mban rreth 150,000 varre, disa prej të cilave mbajnë varret e mbretërve biblikë.

Ndalesa shërben si një hyrje e mirë për qytetin, pasi këtu do të keni mundësi të merrni pamje panoramike të Jeruzalemit të Vjetër.

Jerusalemi i vjetër

Udhërrëfyesi juaj do t'ju bëjë një turne të shpejtë të Jeruzalemit të vjetër në mënyrë që të njiheni me të gjitha monumentet më të rëndësishme: Xhaminë Al-Aksa, Malin e Tempullit, Souqin dhe murin e vjetër të qytetit.

Kisha e Varrit të Shenjtë

Më pas marrim rrugën për në vendin e kryqëzimit, varrosjes dhe ringjalljes së Jezusit të Nazaretit dhe në vendin më të shenjtë në krishterim: Kishën e Varrit të Shenjtë. Do të kemi një vizitë me guidë në brendësi të kishës që do të zgjasë rreth 45 minuta.

Muri i Vajtimit

Ndalesa jonë e radhës do të jetë në Murin e Vajtimit i cili përfaqëson mbetjet e fundit të tempullit hebre të shkatërruar nga romakët.

Është një mbetje e murit antik që rrethonte oborrin e tempullit hebre dhe është një nga vendet më të shenjta në judaizëm jashtë vetë Malit të Tempullit. Ka qenë një vend për lutje dhe pelegrinazh hebre për shekuj me radhë, burimi më i hershëm që përmend lidhjen hebraike me vendin që daton nga shekulli i 4-të.

Deti i Vdekur

Pas gjithë kësaj vizite, ju do të mirëpritni ndalesën e radhës në udhëtim, e cila është në një nga plazhet e shumta të Detit të Vdekur. Deti i Vdekur quhet 'i vdekur' sepse asnjë specie detare nuk është në gjendje të mbijetojë në ujërat e tij. Në mbi 400 metra nën nivelin e detit, Deti i Vdekur është vendi më i ulët në planetin Tokë. Për shkak të përmbajtjes jashtëzakonisht të lartë të kripës, afërsisht 1,24 kg për litër ujë, është pothuajse e pamundur të notosh këtu, vetëm të notosh dhe të pushosh. Kripa dhe balta e Detit të Vdekur janë shumë të dobishme për lëkurën dhe thuhet se janë të dobishme për shërimin e një sërë sëmundjesh.

Kthehu në Sharm

Në mbrëmjen e hershme, ju do të përcilleni përsëri në pikën kufitare izraelite dhe do të ktheheni në Taba, Egjipt. Ju do të takoheni përsëri nga udhërrëfyesi juaj egjiptian, i cili do të kthehet me makinë me ju në hotelin tuaj në Sharm.

Our Service includes

 • Të gjitha transfertat me furgon me kondicioner.
 • Udhëheqësi turistik gjatë udhëtimit tuaj në Egjipt dhe Izrael
 • Tarifat e hyrjes
 • Guida angleze gjatë vizitës së ndonjë gjëje (2 orë).
 • Dreka
 • Taksat kufitare

Shërbimi nuk përfshin

 • Shpenzimet personale
 • Jeleku i notit në zonën e Detit të Vdekur
 • çdo tarifë shtesë që nuk përmendet në program

Do you need more details? call or email us

 • +201025566717
 • Info@sharmwonders.com

Ekskursion në Jerusalem nga Sharm Reviews

Write Review
I rritur
from £ 105.00
Fëmija
from £ 105.00
Choose travel date
I rritur
Fëmija

Terms of Service

Check here to indicate that you have read and agree to the terms of us
why Sharmwonders.com

Kujdesi ndaj klientit 24/7

24 orë në ditë, 7 ditë në javë për të ofruar nivelet më të mira të shërbimit ndaj klientit dhe për t'u marrë me çdo problem apo problem të mundshëm që mund të kenë klientët tanë. Ne jemi këtu për të shërbyer. Na kontaktoni

Asnjë shtesë e fshehur

Tarifat tona përfshijnë të gjitha taksat, tarifat e shërbimit dhe JO tarifa rezervimi.

Pagesë e Sigurt

Ju paguani përmes PayPal. Ne nuk trajtojmë informacionin e kartës suaj të kreditit.

Zbritje në grupe

Largoni stresin e udhëtimeve në grup me opsionet tona të dobishme. Ne ofrojmë zbritje speciale për familjet, miqtë dhe grupet e shkollave.

paypal

THINGS TO DO IN SHARM EL SHEIKH

Ekskursione në Kajro | Udhëtime ditore në Kajro dhe Piramidat

Ekskursione në Kajro

Ekskursione në Luxor | Udhëtime dhe turne ditore nga Egjipti

Ekskursione në Luxor

Udhëtime|Ekskursione|Udhëtime dhe gjëra për të bërë në Sharm el Sheikh

Ekskursione Sharm

Ekskursione, turne dhe udhëtime ditore në Hurghada

Ekskursione në Hurghada

Udhëtime Detare | Zhytje | Snorkeling | Sportet ujore dhe gjërat për të bërë në Sharm el Sheikh

Turne në Detin e Kuq